ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3651164
*
nr 365 1164
Spegel
med konsol, 1920. tal, H180
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 juni 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/6 01:08:06
1
Vinnande bud
10/6 13:49:34
2
150 kr
- Läs mer...
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol spegel speglar tal
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 365 1164
Spegel
med konsol, 1920. tal, H180
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 juni 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/6 01:08:06 | 1 | Vinnande bud |
10/6 13:49:34 | 2 | 150 kr |
- Läs mer...
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol spegel speglar tal
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02